تبلیغات
سایت

سایت
ساعات خوشی برای شما آرزومندیم.
نظر سنجی
سیزین نَظَریز بو وبلاگا نَمَنَدی؟
بسم الله الرحمن الرحیم

مرجع عزیز و عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

سلام علیکم

من فاطمه 21 ساله هستم . شما را بارها در مشهد دیده‌ام ، و به شما به چشم یک پدر معنوی نگاه می‌کنم . آقا من یک دختر بدحجاب هستم ، راستش نمی ‌دانم حجاب چیست ؟ چرا حجاب بر ما واجب است ؟ چرا حجاب ارزش است ؟ آیا چادر یک تکه پارچه با ارزش و مقدس است ؟ دختر 9 ساله از چادر چه می‌داند ؟ چرا فقط در دین ما چادر و حجاب وجود دارد ، یعنی پیامبران دیگر نمی‌دانستند ؟ آیا معنای پوشش ، نبودن من در جامعه نیست ؟ پس چگونه باید برای جامعه مفید باشم ؟ چرا ما زنان باید تاوان دل‌های مریض بعضی مردان را بدهیم ؟ آیا بهتر نیست حجاب در کشور اختیاری باشد ؟ لطفاً مرا نصیحت کنید و به سؤالاتم جواب دهید که من پی ‌جوی حقیقتم . منتظر پاسخ شما هستم .

پاسخ  آیت الله صافی گلپایگانی بدین شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم

علیکم السلام و رحمة الله

دخترم ؛ انشاءالله تعالی تندرست و سعادتمند باشید و اندیشه‌های نیک و درست را در خود پرورش دهید . نامه شما را خواندم . از بیداری باطن و معنویت پاک و اصالت فطرت شما امیدوار شدم .  نوشته‌ اید پی‌ جوی حقیقت هستید و نصیحت می‌خواهید . حقیقت ظاهر و آشکار است به هرچه نگاه کنید از ذره تا مجره ، از زمین تا آسمان و کهکشان‌ها و جنبندگان بزرگ و کوچکی که با چشم غیر مسلح به زحمت رؤیت می ‌شوند ، آب و هوا ، باغ و سبزه‌ زارها و درخت‌ها ، حیوانات برّی و بحری و این انسان، این من و تو و این همه دستگاه‌ها و تأسیساتی که در بدن ما برقرار است و علی الدوام بی ‌آن‌ که ما نقشی داشته باشیم به طور خودکار عمل می‌کنند ، این همه گل‌ها ، این همه میوه‌ها و این همه ... و این همه ... ، همه انسان را نصیحت می‌کنند ؛ همه حقیقت و حق را نشان می‌دهند که غافل نباشید ، بیدار و هشیار باشید ، از این کتاب آفرینش که میلیون‌ها و میلیون‌ها و میلیاردها و بیش از حساب و شمار درس بصیرت و بینش دارد بخوانید ، و پند بگیرید . بدانید که شما در برابر این معانی ژرف و این وجود پر از حکمت نباید آرام بنشینید. باید پرده‌های جهالت را هرچه می‌ توانید پاره کنید و به سوی روشنایی بیشتر گام بردارید .

مسئله حجاب و مسائل جنسی و جنسیتی را تحت احساسات جوانی دختر یا پسر نمی ‌شود بررسی کرد و نگاه غیر احساساتی باید به آن داشت . این برنامه و روابط مرد و زن و حجاب ، همه باید با دید عقل و مصلحت بررسی شود . مفاسد و مصالح بسیار در اینجا ملاحظه می ‌شود . کرامت و شخصیّت زن بیشترین مصلحتی است که باید حفظ شود .  حجاب و پوشش و چادر و جدایی‌هایی که بین دو جنس به حکم عقل و شرع مقدس اسلام رعایت می ‌شود همه ، جامعه را از فساد و خانواده را از ویرانی نجات می‌دهد . حجاب برای زن حصاری حصین و قلعه‌ای‌ محکم است. در جامعه کاری که برحسب وضع طبیعی بین زن و مرد توزیع شده است هر دو کار است ، هر دو شریف است ، هر دو باید رعایت شود تا جامعه بر نظام درست برقرار باشد . خانه ‌داری زن از اشرف کارها است. زن خانه ‌دار بیکار نیست. مرد هم که مشاغل بسا سخت بیرون را عهده ‌دار است جهاد فی سبیل الله است . کارهای پر زحمت و سخت به عهده مرد است .  بعض افراد بی‌اطلاع ، نگاه ظاهری به غرب و اروپا و آمریکا می‌کنند و یک زن را می ‌بینند که مثلاً وزیر یا وکیل شده است اما هزاران زن را که در نهایت محرومیت‌های اقتصادی گوناگون هستند نمی‌بینند .  امروز در غرب ، کار فساد بی ‌حجابی و اختلاط زن و مرد به جایی رسیده است که از جلوگیری مفاسد آن عاجز شده و به مفاسد بسیار مخرب آن تن در داده‌اند . در غرب طبق اخباری که خبرگزاری‌ها منتشر می‌کنند زن‌ها در هر نهاد و مخصوصاً نهادهای ارتشی مورد اذیت و آزار مردهای مافوق هستند . زندگی راحت و آرام و انسانی ندارند . موالید تا حد چهل و هشت درصد در شناسنامه بی پدر معرفی می‌شوند .  ما باید به تعالیم اسلام افتخار کنیم . سالم‌ ترین مجتمعات و جوامع ، مجتمعات اسلامی است. تفکیک جنسیتی برای سلامت جامعه شرط اساسی است. چادر و رعایت محرم و نامحرمی  و اختصاص ‌یافتن بعض مشاغل به زن و بعض مشاغل به مرد بر اساس همین تفکیک لازم جنسیتی و ترتیبات و ضوابط آن است. در احکام شرع جنبه‌های جسمانی و روحی مرد و زن ملاحظه شده است و بر اساس صرف برتری ‌دادن یک جنس بر جنس دیگر دستور و برنامه‌ای نیست . پیامبران همه به حجاب دستور داده‌اند و اختصاص به اسلام ندارد و حکم ملازم زن و مرد است .  همین روزها به یکی از وزراء در ایتالیا پیشنهاد کرده بودند که زنان مسلمان را از روبند ممنوع سازد ، جواب داده بود که از کار و برنامه‌ای که حضرت مریم (س) داشت کسی را منع نمی‌کنم ؛ یعنی حضرت مریم (س) هم حجاب کامل داشته‌اند .

 دخترم راجع به حجاب ، راجع به توانایی‌های زن و مرد و نقش این دو جنس در ساختن یک جامعه عقل‌پسند با کرامت ، کتاب‌های بسیار شیعه و سنی و مسلمان و کافر نوشته‌اند. من به شما توصیه می‌کنم به تمام وجود اگر سعادت حقیقی خود را می ‌خواهید ، حجاب و تعلیمات عالیه اسلام را در همه برنامه‌ها رعایت کنید . خداوند متعال شما را حفظ و به همه آرزوها و آمال مشروع و عقل‌پسند برساند ، والسلام


[ جمعه 16 فروردین 1392 ] [ 08:46 ق.ظ ] [ علی اصغر علی جانی ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


نوجه ده

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

کد کج شدن تصاویر

ایجاد خبرنامه ایمیلی
href=http://www.20tools.com/salavat>کد صلوات شمار برای وبلاگ

javahermarket

وب هکس

[mailaction]
پخش زنده حرم